Okulista jest lekarzem specjalistą, który skupia się na diagnostyce oraz leczeniu chorób oka. Żeby móc wykonywać ten zawód trzeba mieć ukończone studia medyczne i zrobić specjalizację z okulistyki. Dawniej była ona dwustopniowa i dopiero po spełnieniu wszystkich wymagań można była otrzymać tytuł specjalisty okulisty.

Obecnie szkolenie jest jednostopniowe, ale trwa dłużej. Osoby, które mają problemy z funkcjonowaniem narządu wzroku powinny jak najszybciej skontaktować się z okulistą, który jest zazwyczaj lekarzem pierwszego kontaktu w takich sytuacjach.

Niezwykle ważna jest również higiena narządu wzroku oraz pielęgnacja, dlatego okulista zajmuje się również edukowaniem pacjentów, którym przekazuje swoją wiedzę.

Pierwsza wizyta dziecka u okulisty powinna odbyć się około 3 miesiąca życia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że im wcześniej zostanie wykryta wada wzroku, tym większa szansa, że uda się ją jeszcze odpowiednio skorygować. Wybór odpowiednie specjalisty jest niezwykle istotny, ponieważ jednym z najważniejszych zmysłów człowieka jest wzrok.

Optometrysta Warszawa zajmuje się jedynie diagnozowaniem oraz korekcją wad wzroku. Wykrywanie i leczenie chorób oka, takich jak przykładowo jaskra to domena okulistów. Wadę wzroku można skorygować za pomocą soczewek kontaktowych lub okularów i właśnie za to odpowiedzialny jest optometrysta. Jeżeli zauważy on jakieś podejrzane zmiany w oku to natychmiast przekazuje pacjenta do specjalisty okulisty.

Specjalistą, który wykonuje okulary na podstawie specjalnej recepty jest optyk Warszawa jest miastem, w którym można szybko i sprawnie zbadać swój wzrok. Optyk doradza także przy wyborze oprawek okularów. Zajmuje się także ich naprawą oraz konserwacją.