Niestety, cyberprzestępcy są wszechobecni, a wciąż niedoceniany problem cyberbezpieczeństwa wydaje się poważnie narastać. Czy jesteś narażony na cyberataki? Jak możesz sobie z tym poradzić? Poniżej przedstawiamy 10 sposobów, aby zapewnić bezpieczeństwo swojej aktywności w Internecie.

Po pierwsze, powinieneś używać silnych haseł, aby chronić swoje konta.

Co to oznacza? Wybierz skomplikowany wzór lub słowo, które jest dłuższe niż 8 znaków i zawiera znaki alfanumeryczne, interpunkcje, duże i małe litery i cyfry. Systematycznie zmieniaj hasło i nigdy go nie udostępniaj nikomu.

Po drugie, zawsze włączaj wszystkiego opcje zabezpieczeń zawarte w Twoim systemie operacyjnym i sprzęcie. Zazwyczaj takie opcje mogą być łatwo znalezione w ustawieniach ogólnych, a istnieje wiele opcji, które możesz wybrać, aby chronić swoją sieć i dane. Ponadto upewnij się, że wszystkie oprogramowanie i sprzęt są aktualne, ponieważ najnowsze uaktualnienia są często okazją do usunąć wszelkie luki w bezpieczeństwie.

Kolejną ważna zasada to używanie oprogramowania zabezpieczającego. Programy zabezpieczające, takie jak antywirusy, chronią Twoje dane i systemy przed wszelkiego rodzaju wirusami i malwarem. Oprogramowanie zabezpieczające może chronić również przed podsłuchiwaniem sieci. Zawsze należy upewnić się, że dany program ochronny jest świeży i regularnie aktualizowany, aby upewnić się, że działa on w najlepszym możliwym stopniu.

Kolejnym krokiem będzie korzystanie z sieci VPN (Virtual Private Network). Sieć ta chroni Twoją aktywność w Internecie przed podsłuchiwaniem i zapobiega utracie danych. Działanie tej sieci zmniejsza ryzyko złośliwego ataku na Twoje urządzenie lub sieć.

Nigdy nie ufaj podejrzanemu oprogramowaniu.

Jeśli natkniesz się na podejrzane oprogramowanie, nawet jeśli jest ono pozornie bezpieczne, nigdy go nie instaluj ani nie używaj. To dlatego, ponieważ wiele takich programów mogą ukryć malware lub spyware, które może mieć niszczące skutki dla Twojej aktywności w Internecie.

Kolejny ważny aspekt cyberbezpieczeństwa to wykonywanie kopii zapasowych. Kopie zapasowe chronią Twój system w razie, gdyby doszło do utraty ważnych danych lub gdyby do systemu wszedł malware lub wirus. Dyski zewnętrzne i chmury są dobre opcje, jeśli chcesz mieć swoje dane bezpieczne i zapisane.

Ważne jest również, aby pamiętać o niepodawaniu nikomu swoich danych, takich jak adres mailowy czy hasło. Gwarantuje to dodatkowo bezpieczeństwo Twoich danych i aktywności w Internecie. Unikaj korzystania z publicznych sieci WiFi, ponieważ są one bardziej narażone na atak.

Dbaj również o siebie w mediach społecznościowych. Nawet jeśli jesteś świadomy bezpieczeństwa w sieci, nadal nie należy publikować swoich danych osobistych online. Twórz mądre profile, staraj się przestrzegać zasad bezpieczeństwa social media i używaj funkcji udostępniania tylko po uprzednim ustaleniu wszystkich ustawień zabezpieczeń.

Istnieją też inne metody bezpieczeństwa, takie jak używanie wielu przeglądarek, używanie dodatkowej weryfikacji dwuskładnikowej i używanie tymczasowych adresów e-mail.